Денис Рябчиков

Поставьте глагол "to be" в правильную форму и переведите предложения:

1, The children ...at the exhibition yesterday.
2. The managing director ...always the first person in the firm.
3. We ...at the college at 8 о’clock tomorrow.
4. I ...fond of modern music.

ДА
Дарья Алексеева

1. The children were at the exhibition yesterday. - дети были на выставке вчера
2. The managing director is always the first person in the firm. - директор всегда самый главный в фирме
3. We will/shall be at the college at 8 о’clock tomorrow. - мы будем в колледже в 8 часов завтра
4. I am fond of modern music. - я люблю современную музыку