Никитос

Перевидите пожалуйста правильно)))

You will kindly close the door, said Holmes. Now, Bannister, will you please tell us the truth about yesterday's incident?
The man turned white to the roots of his hair.
I have told you everything, sir.
Nothing to add?
Nothing at all, sir.
Well, then, I must make some suggestions to you. When you sat down on that chair yesterday, did you do so in order to conceal some object which would have shown who had been in the room?
Bannister’s face was ghastly.
No, sir, certainly not
It is only a suggestion, said Holmes, suavely. I frankly admit that I am unable to prove it but it seems probable enough, since the moment that Mr. Soames's back was turned you released the man who was hiding in that bedroom.
Bannister licked his dry lips.
There was no man, sir.
Ah, that's a pity, Bannister. Up to now you may have spoken the truth, but now I know that you have lied.

Анастасия

Ответ
"Пожалуйста, закройте дверь", - сказал Холмс. "Теперь, Баннистер, пожалуйста, скажите нам правду о вчерашнем инциденте? "
Мужчина побледнел до корней своих волос.
- Я рассказал тебе все, сэр.
- Нечего добавить?
- Ничего, сэр.
- Ну, тогда я должен дать несколько советов вам Когда вы сели на стул, то вчера ты сделал так, чтобы скрыть некоторый объект, который бы показал, кто был в комнате. "
На лице Баннистер было ужас.
- Нет, сэр, конечно, нет.
- Это только предложение, - сказал Холмс. "Честно признаюсь, что я не могу это доказать, но наиболее вероятно, с момента, как г-н Сомс стоял спиной, вышел человек, который прятался в спальне. "
Баннистер облизнул сухие губы.
- Не было ни одного человека, сэр.
- Ах, как жаль, Баннистер. До сих пор вы, возможно, говорили правду, но теперь я знаю, что вы солгали.
Как-то так.