Светлана Иванова

Диалог. Помогите составить обычный диалог на английском языке

Просто разговорная,привет,как дела , и т.д

Просто разговорная, привет, как дела, и т. д

Андрей Котельников

-Vorobjov!Why do you conduct yourself badly?
Do you like to conduct yourself badly?
Why do you steal pencils?Do you like to steal pencils?
Why don't you live like everybody else?Don't you like to live like everybody else?
-I don't like to conduct myself badly.God only knows why I conduct myself badly.
I'm not a bad person.

-Who are you?
-I am a hooligan.
-What does that mean?
-That means that I conduct myself very badly.
-The public wants to know why you conduct yourself badly.
-Just so.I like to conduct myself badly.I am a hooligan.

-You stole my pencil.Why?
-Just because.I like to steal pencils.
-But what will I write with?
-That's not my affair,but yours.
-What outrageous behavior!

Ле
Лейсан

In a drugstore \ В аптеке

- Hello! Can you recommend something for sunburns? \ Здравствуйте! Вы можете мне порекомендовать что-нибудь от солнечных ожогов?

- We have very good gel with aloe. You should apply lots of it to the burnt areas several times a day. \ У нас есть очень хороший гель с алоэ. Наносите на проблемные участки несколько раз в день.

- I also need a pain-killer for my headache. \ Также мне нужно болеутоляющее от головной боли.

- This drug is based on paracetamol. Take two pills at a time. Six pills a day. No more. \ Этот лекарство на основе парацетамола. Принимайте по две таблетки. Но не больше шести таблеток в день.

- What’s the total? \ Сколько я вам должен? (Какая общая сумма счета?)

- That makes it 24 (dollars). \ Двадцать четыре доллара.

- Can I pay with my credit card? \ Я могу заплатить картой?

- Not a problem. Will you please sign here? Thank you. Here’s your purchase, your receipt and your payment slip. \ Не проблема. Подпишите здесь. Спасибо. Вот ваша покупка, чек и квитанция об оплате.

- Thank you. Good-bye. \ Спасибо. До свидания.

- Have a nice day. \ Хорошего дня.