"пиратка" Тихонова

Английский язык. Раскройте скобки, поставив глагол в нужном времени.

1. Yesterday we (to attend) a lecture on Criminal Law.
2. All citizens irrespective of their social status (to be) equal before the law.
3. The elections to the Supreme Court (to take place) next year.
4. The defence is going to bring witnesses in here who (to tell) you how the accident happened.
5. Yesterday morning Jennifer Parker (to arrive) at the Criminal Court Building to begin the defence in the case.

Юрий Арсеньев

1. attended
2. were
3. will take place
4. told
5. arrived