Alexey

Помогите пожалуйста с задание

1. Insert the article or pronoun if necessary:

1. The relationship between ...was often strained. 2. Look at the fish. ..is alive! 3. He wanted her to go to a movie with... 4. "Harrow! That's ...marvellous school! Winston Churchill, ..Prime Minister of England, went to Harrow. 5. The fax has arrived....is on your table. 6. — Who told him the news? — Not....7. My Grandmother was ...true original. Strong of character, she truly ruled our family with ...iron hand. In ...velvet glove, of course. 8. He had ordered ...chilled white wine; it was ...young wine and it was ...perfect choice". 9. Maxim was at... centre of her thoughts. He was her world — ...sun, ..moon, ..stars.10. Let ...do it together. 11....gloves are of the best quality. 12. I'll sign all the papers ...morning. 13.— We can meet at 10.30. — ...will be fine. 14. If you have ...old books thatyou don't need any longer, bring them to our library. 15. He hardly ever reads... papers.

Тимофей Мешков

1. Вставьте статью или местоимение в случае необходимости:
1. Отношения между ...часто напряженными. 2. Посмотрите на рыб. ..жив! 3. Он хотел, чтобы она пойти в кино с ...4. !!». Борона Это ...изумительный школы Уинстон Черчилль, ..Премьер-министр Англии, отправился в Харроу 5 факс прибыл ...это на вашем столе 6 -..Кто сказал ему новость - Не ...7. Моя бабушка была ...настоящий оригинал. Сильный характер, она действительно правили нашей семье с ...железной рукой. В ...бархатной перчатке, конечно. 8. Он приказал ...охлажденные белое вино, это было ...молодое вино, и это было ...отличный выбор ". 9. Максим был в ...центр ее мысли. Он был ее мир - .солнце, ..луна, ..stars.10. Пусть ...сделать это вместе. 11 ...Перчатки выполнены из самого лучшего качества. 12. Я подпишу все бумаги ...утро. 13 -. Мы можем встретить в 10.30. - Будет хорошо. 14. Если у вас есть ...старые книги thatyou не нужно больше, привести их в нашу библиотеку. 15. Он почти никогда не читает ...документы.