Екатерина Плотникова

Прошу, помогите! Знатоки английского)))

Станислав

2. many
3. many
4. many
5. some (вопрос к use, а не purchases, поэтому some)

b) some
c) any
d) much
e) many

Сергей

Здесь нужно не только вставить подходящие слова, но и определить, какому вопросу из упражнения 1 соответствует ответ из упражнения 2. Итак:
1 How much do you spend... = d I don't spend MUCH...
2 How MANY times a week... = e I don't enjoy it so I don't go MANY times a week...
3 Do you buy ANY products... = b Yes, I buy SOME stuff...
4 How MANY times a month... = a Four or five. I buy LOTS OF...
5 Do you use your credit card to buy ANY business purchases? = c No, I don't buy ANY business items... (у Даниила здесь грубая ошибка, some в первом упражнении вообще не предусмотрено) .
В третьем и пятом вопросе можно использовать MANY наряду с ANY.

Александр

2. many3. many; any (better)4. many5. many; any (better)b) somec) anyd) muche) many