Наталия Галкина

помогите с английским please!

1) Напишите во множественном числе существительные и перевидите их:
a spoon, a man, a key, a child, a watch, a tooth, a bus

2) Перепишите след. предложения, заменив местоимение I местоимением he и поставив глагол в 3-м лице единственного числа:

I like Coca-Cola. I wear a T-shirt. I want to drink. I read an interesting book. I live in a village. I open the door.

Ва
Василий

1. Spoons, men, keys, children, teeth, buses
2. He likes coca-cola, he wears a t-shirt, he wants to drink, he reads an interesting book, he lives in a village, he opens the door