Zh
Zhenek

Помогите ответить на вопросы пожалуйста.

1. What maritime ports and man-made waterways do yo know? Describe their location and impact on trade and shipping.

2. What emergencies do you know? Why do they occur?

3. What is the function of a shipboard alarm? What types of alarms do you know? What should you do when you hear an alarm?

4. What do you know about Muster List and Muster Station? How should a crewmember behave in an emergency?

5. What classes of fire do you know? Why do they start?

6. What types of extinguishers are there? How to decide which one to use? Describe a procedure of an extinguisher usage.

7. Why do seafarers need personal LSA onboard? What are they?

Катя Данилова

Малыш переведи это через переводчик тогда и поговорим!)))

Татьяна Борисова

Ты чего? с Ума сошел!! ! Это же на Английском!!!

Владимир Ермолаев

Это всё о морском ответы я так понял тоже надо на англ..?