Татьяна Пастушенко

вопрос по английскому 105

Помогите, пожалуйста, вставить артикли, где пробелы
1. What is the capital of Spain ? (верно или нет? )
2 I have read book about Baikal. I like book.

3 Regent's Park is in north-west district of London.

4 Let's go to the Children's Theatre.

5 Yesterday we visited Tower, National Gallery and Westminster Abbey.

6 You can find many art galleries in London. National Gallery in Trafalgar Square is most famous of all.

7 That bridge is one of famous bridges across Thames.

8 There is island in river.

9 Tower of London has long history.

10 Westminster Abbey is near Houses of Parliament. It is near Thames,too.

Помогите, пожалуйста, вставить глагол в нужной форме.

I (think/am thinking) you are the best football player I (have ever met/ever met/ever meet)