Андрей Горбачёв

Исправить ошибки

Correct each sentence.1.-I'm going to London for Christmas.- Have good time!
2. I never saw such a beautiful bridge.
3. Foxes arebiger than rabbits.
4. I have never hear such a silly story.
5. Have you had lunch an hour ago?
6. He just came.
7. I haven't seen him last Thursday.
8. Have you ever been in Africa?
9. Our teacher was to London two years ago.
10. How many theatres were there in Moscow at an end of the 19-th century?

Татьяна* Sh*

1. Have a good time2. I have never seen 3. Bigger4. Heard5. Did you have6. He has just 7. I didn't see8. Верно9. Was IN London10. At the end

Гена Пролит

Мне всегда трудно уловить время глагола. Может, я и неправа. Но я бы отвечала так
1.I go to London for Christmas.- Have a good time!. Present Simple Это случай указания на будущее время (если имеется в виду некое расписание или план действий)
2. I haven’t seen never such a beautiful bridge . Present Perfect используется потому что

говорящему важен сам факт произошедшего действия, а не его время или обстоятельства.

3. Foxes are larger than rabbits

4. I haven’t heard never such a silly story. Present Perfect

5. час назад- это Past Perfect. Had you had lunch hour ago?

6. вроде всё верно. Неправильный глагол приходить "cоme" в Past Simple came- пришел.

7. I didn't seen him last Thursday.-Время Past Simple используется для обозначения действия, которое произошло в определенное время в прошлом (в четверг)

8.вроде правильно. Вы когда нибудь были в Африке? Present Perfect как №2 и №4 .

9.вроде правильно. Past Simple используется для обозначения действия, которое произошло в определенное время в прошлом и время совершения которого уже истекло. He was in London two years ago.

10.How many theatres were in Moscow at the end of the 19-th century? Past Simple с вопросит. словом how many.

Наталья Хвостова

Одна поправка в хороший ответ ЕФ:
I have never heard...

I have never seen... -у нее в ответе нарушен порядок слов
8 To Africa-ошибка в употреблении предлога