Сергей Кузнецов

Помогите пожалуйста с заданием)

Прочитайте и перепишите следующие предложения. Подчеркните в них глаголы to be,

to have. Определите по грамматическим признакам, являются ли указанные глаголы: а) смысловыми; б) вспомогательными; в) эквивалентами или синонимами модального глагола (и какого) ; г) глаголом-связкой.

1. Our teacher told us we had two hours to explore the toy store.

2. There were ice and roller skates, skateboards and bicycles of every shape and colour.

3. It was difficult but we were able to persuade them.

4. Gary Kasparov has got an excellent memory and ability to calculate and think ahead.

Павел Пащенко

1 - а

2 - а

3 - б

4 - б