Мила Milashka

люди помогите перевести правильно!!! за ранее огромное спасибо

My friend lives
in a new district of St. Petersburg. He has got a 3-room flat. There
is much built-in furniture in it. My friend's flat is on the twelfth
floor of a beautiful block of flats. There is a sitting-room, a
bedroom and a study in my friend's flat.

The sitting-room is light and
sunny. There are 2 windows in it. In his sitting-room my friend has
got a sofa, a standard lamp, two armchairs and a coffee table. There
are two wall-lamps above the sofa. A new carpet on the floor makes
the room comfortable.

My friend likes to spend evening
hours in his study. It is a lovely room. There are many book-shelves
on the walls. My friend knows some foreign languages and there are
many English, German and French books on the book-shelves.

In the evening my friend and his
family like to sit in the hall and read books, watch TV or VCR.
Sometimes they listen to records on the stereo equipment.

There is much
modern kitchen equipment in my friend's kitchen. There is a
dish­washer to wash all the dishes: plates, glasses, knives,
forks & spoons. There are two freezers in his refrigerator and an
electric cooker.

Николай Коженцев

Мой друг живет в новом районе Санкт-Петербурга. У него трех-комнатная квартира. В ней много встроенной мебели. Квартира моего друга находится на 12-ом этаже красивого жилого дома. В квартире друга есть гостиная, спальня и кабинет.
Гостиная светлая и солнечная. Там два окна. В гостиной моего друга есть диван, обычная лампа, два кресла и кофейный столик. Над диваном два настенных светильника. На полу новый ковер, делающий комнату уютной.
Моему другу нравится проводить вечерние часы в своем кабинете. Это его любимая комната. Там много книжных полок на стенах. Мой друг знает несколько иностранных языков и поэтому на книжных полках стоит много книг на английском, немецком и французском языках.
Вечером мой друг и его семья любят сидеть в холле и читать книги, смотреть телевизор или видеомагнитофон. Иногда они слушают записи на стерео оборудовании.
В кухне моего друга много современного оборудования. Там есть посудомоечная машина, которая моет всю посуду: тарелки, стаканы, ножи, вилки и ложки. Есть два морозильника в его холодильнике и электрическая плита.