Ситников Андрей

напишите ингридеенты для пиццы на английском языке

Irishka S.

Pizza Dough: Makes enough dough for two 10-12 inch pizzas1 1/2 cups warm water (105°F-115°F)1 package (2 1/4 teaspoons) of active dry yeast (check the expiration date on the package)3 1/2 cups bread flour (can use all-purpose but bread flour will give you a crisper crust)2 Tbsp olive oil2 teaspoons salt1 teaspoon sugarPizza IngredientsOlive oilCornmeal (to slide the pizza onto the pizza stone)Tomato sauce (purée)Mozzarella or Parmesan cheese, shreddedFeta cheeseMushrooms, thinly slicedBell peppers, stems and seeds removed, thinly slicedItalian sausage, cooked aheadChopped fresh basilPestoPepperoni, thinly slicedOnions, thinly slicedSliced hamSpecial equipment neededA pizza stone, highly recommended if you want your pizza dough to be crustyA pizza peel or a flat baking sheetA pizza wheel for cutting the pizza, not required, but easier to deal with than a knife
Silly girl, learn Russian language.

Ростислав Галкин

Флоур, гиест, ойл, чиз, томато, анчовей о сосидж, гарлик, блэк пепер, дил, майонэйз.