Прямицын Денис

Напишите определение слов на английском языке.

Просто напишите небольшое определение на АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ следующих слов (желательно определение полегче, на уровне 6-7 класса) :
Can(банка) ; Disaster; population; safe(безопасный) ; weapon; habitat;mess; term(промежуток времени); human
Определение слова, то есть значение, на англ. яз.. )
ЗАРАНЕЕ БОЛЬШОЕ СПАСИБО
мне оч надо

Елена Гальцева

Can - a metal container in which food or drink is preserved without air.
Disaster - a sudden event such as a flood, storm, or accident which causes great damage or suffering.
Population - the number of people living in a particular area, country etc.
Safe - not likely to cause any physical injury or harm.
Weapon - something that you use to fight with or attack someone with, such as a knife, bomb, or gun.
Habitat - the natural home of a plant or animal.
Mess - if there is a mess somewhere or a place is a mess, things there are dirty or not neatly arranged.
Term - a fixed period of time during which someone does something or something happens.
Human - a person.

Вот вам ссылка на эл. словарь Longman, где можно найти определения словам и случаи их употребления с примерами http://www.ldoceonline.com/

Андрей Задорожный

Просто напишите небольшое определение на АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ следующих слов (желательно определение полегче, на уровне 6-7 класса) :
social occasions(социальные случаи), mean(значит), used to(используется для), was born(родился), times(раз), camping(лагерь), lake(река), dangerous(опасный), original(оригинал), tough(жёсткая), pollution(загрязнение), pure(чисто), after all(в конце концов)
СРОЧНО НАДО!!!! ПОМОГИТЕ ПЖ