Танюшка Трихункова

Вопросы на английском ответьте на английском

1)Why Washington, is a special city? 2)What oceans wash the US in the east in the west? 3)What you can tell me about the Statue of Liberty? 4)What you can tell me about the American flag? 5)When the story of the "Wild West" began and why people went west? 6)Who native Americans are and what their life in the USA nowadays is like? 7)When and why Americans began to celebrate Thanksgiving Day?

Наташа Кириллова

1. because Washington is the capital of USA
2.pasific ocean, north atlantic ocean

Олим Олимов

Почему в первом предложении поставлена запятая после "Why Washington"?