Виктория Наезжая

Помогите с английским языком, пожалуйста

Задание 4. Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на употребление Participle I или Participle II.

1. Being well prepared, he passed his exams successfully. 2. I like birds singing in the morning. 3. While writing a composition, he made some mistakes. 4. When speaking at the meeting yesterday, I forgot about this fact. 5. The questions discussed at the meeting were very important.

Задание 5. Замените придаточные предложения причастными оборотами.

Model: When you answer the questions, mind your grammar.

When answering the questions, mind your grammar.

1. Though he was invited, he did not come to the party. 2. When we discussed this book, we found out many interesting things. 3. As I was very busy, I could not help him. 4. Be careful, when you are crossing the street. 5. When you are leaving the room, do not forget to switch off the light.

Наталья *****

1.Хорошо подготовившись, он успешно сдал экзамен
2.Мне нравится пение птиц по утрам.
3.В сочинении он сделал много ошибок.
4. Говоря на утреннем собрании я забыл об этом. .
5.Обсуждаемые вопросы на собрании были очень важными.