Санжар Сагындык

Глупый вопрос. Как сказать по-английски "гуманитарий" и "технарь"? В том смысле, в котором у нас употребляются эти слова

Ил
Ильгам

технарь - techie or a person who is into sciences ( technical or natural sciences studies )
гуманитарий - humanitarian or a person who is into humanities ( or liberal arts studies )

The humanities include languages, literature, music, philosophy, history, media, the classics, religion, and the visual and performing arts. Additional subjects sometimes included in the humanities are anthropology, area studies, communications and cultural studies.
The arts are usually considered as part of the humanities. These include visual arts such as painting and sculpture, as well as performing arts such as theatre and dance, and literature.
The sciences - natural sciences, physical sciences, etc.