Елена Кулинченко

Как читать такую запись: mGy/MBq-s. Интересует -s это MBq умножить на секунду или делить МBq на секунду?

Если это означает "делить на секунду", то почему не выносится в числитель?

Суманбар Жамбилова

Делить на секунду.

Лёва-Карине Гаспаряны

Цитатко:
If activity is in units of Bq and time is in units of
seconds, Ã will have units of Bq-sec.
This is a measure of the number of disintegrations that have occurred in
a source region over time - Bq is a number of disintegrations per second, thus
à has units of disintegrations. If
activity is in units of mCi and time is in hours,
the principle is the same; 1 mCi-hr is equivalent to
1.33 x 108 disintegrations.