Кирилл Белокуров

Помогите пожалуйста, нужен перевод текста очень срочно, 4 типа вопроса к 1 у из предложений

Personal computers are also called microcomputers or home computers. The most compact are called laptops. They are portable and work on built-in batteries.
Personal computers are designed for use at homes, schools, and offices. At home they can be used for home management (balancing the family finances, for exam ple) and for playing computer games, watching films or listening to music. Schoolchildren can use computers for doing their homework and many schools now have computers for independent learning and computer-literacy studies. In the office personal computers may be used for word processing, bookkeeping, storage and handling of necessary information.
Из этого текста нужно выбрать одно предложение и задать к нему и 4 типа вопросов : Общий, специальный, альтернативный и вопрос к подлежащему,

Елена

Персональные компьютеры также зовутся микрокомпьютерами или домашними компьютерами. Самыми компактными являются ноутбуки. Они портативны и работают от встроенной батареи.
Персональные компьютеры созданы для работы дома, в школах и офисах. Дома они могут быть использованы для ведения домашнего хозяйства (например, управление финансами семьи) , а также для компьютерных игр, просмотра фильмов и прослушивания музыки. Школьники могут использовать компьютер для выполнения домашнего задания, и сейчас во многих школах компьютеры используются для самостоятельного обучения и проведения уроков компьютерной грамотности. В офисах компьютеры могут быть использованы для обработки текстов, ведения бухгалтерии, хранения и использования различной информации.
Вопросы к предложению "In the office personal computers may be used for word processing, bookkeeping, storage and handling of necessary information"

1. Where may pesonal computers be used for word processing, bookkeeping, storage and handling of necessary information?

2. Are personal computers used in the office?

3. Are personal computers used in the office for playing games or for working?

4. What are used in the office for working?