Екатерина Трубицына

Обведите правильное слово:

1) Champagne is French/France2)The tango is from Argentina/Argentinian3)Yelets is a Russian/Russia city4)Edinburg is in Scottish/Scotland5)Mexican/Mexico is in North America6)Flamenco music is from Spanish/Spain7)Baseball is an American/America sport8)Montreal is a Canadian/Canada city

Ni
Nikto

1french, 2argentina 3 russian city 4scotland 5mexico 6spain 7american 8canadian