Dmitry Pavlov

С какой программы установить windows XP на диск?

Николай Прозоров

Создать, записать загрузочный - установочный диск Windows 7, Vista, Windows XP из образа диска – iso.

Источник информации:
http://www.avege.ru/russian/os/iso.shtml

Как создать загрузочный диск программой UltraISO

Источник информации:
http://www.skorcomblik.ru/kak-sdelat-zagruzochnyiy-disk-s-windows-8-7-xp.html

Наталья Подзигун

Если записать на диск, то тебе поможет, например, Nero.
Если же надо установить Windows на компьютер, то просто в bios скажи ему читать не с hard drive, a с DVD или что там есть.

Shanov_Alexey Шанов

A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage to your computer. PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

If this is the first time you've seen this error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:
Check to make sure any new hardware or software is properly installed. If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any Windows updates you might need.
If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced Startup Options, and then select Safe Mode

Капитолина Шакирова

А по-Русски?

Ну, например, программой ImgBurn можно записать образ на диск, создав загрузочный диск. Это хотел? Получайте!

Арвен

setup.exe