Кс
Ксюха

Заполните пропуски предлогами, где это необходимо:

1. …. the way … Italy the plane flew … many European countries.

2. The book I advise you to read consists … 3 parts.

3. I wonder why they haven’t kept their promise to be here … five.

4. A lot … people …. different countries fight … war because they want to live … peace.

5. … 1943 my father was … the front. He took part … many fierce battler

Настя Кривова

5.In, on,in; 4.of, in, against,in; 3.at 2.of 1.On, to,via (through).