Вера Ахонина

Что же делать мне с Английским (((

Проверьте правильность текста и если не трудно исправьте ошибки

Timothy Walter Burton

Timothy Walter Burton was born in 25 August, 1958 in Burbank state California. Burton is famous director, producer and screenwriter. He created new style in film- gloomy, faddish, but attractive.

Tim Burton felt childhood like a stranger in his own home. Parents even mortgaged his windows with bricks. In 1976 Burton enrolled the California Institute of the Arts. He is like making cartoons of the dolls.

In 1979 Tim Burton works as a designer and animator at Disney. He participates in the creation of cartoon "The Fox and the dog", "The Black Cauldron."

In 1992 Burton married Lisa Marie. She was his muse. He is created "Edward Scissorhands", "Sleepy Hollow" and a series of films about Batman.

In 2001 Tim Burton has a new muse, and then wife- Helena Bonham Carter. He created a lot of movies with her participation and Johnny Depp this time.

Famous films of Tim Burton Helena Bonham Carter and Johnny Depp: “Alice in Wonderland”, “Charlie and the Chocolate Factory”, “Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street”, “Dark Shadows”.

Cartoons: “Corpse Bride”, “Frankenweenie”, “The Nightmare Before Christmas”.

Саша

Машенька, вряд ли здесь есть люди, знающие английский на 5. То что ты сделала - хорошо. Тонкостей я не понимаю. Думаю ошибок нет)))