Эльдар Гаджиев

Поставьте все типы вопросов

(общий, специальный, разделительный и альтернативный) к следующему предложению.

A traditional economy limits choices for consumers.

Подскажите, предположил, что как то так но сомневаюсь

Does traditional economy
limits choices for consumers?What is
limited in traditional economy?
и плюс еще два надо.

Бахтияр

Does traditional economy limit choices for consumers? (общий)
A traditional economy limits choices for consumers, doesn't it? (разделительный)
Does a traditional economy limit choices for consumers or distributors? (альтернативный)
What limits choices for customers? (специальный)