Денис

напишите 10 предложений на английском с притяжательным глаголом! хотя б парочку!

Светлана Лаврова

Examples of Possessive Pronouns

Before you see some examples of possessive pronouns, its important that you have the list. There are all the possessive pronouns. Notice that only one of them uses an apostrophe. Possessive pronouns are: my, mine, our, ours, its, his, her, hers, their, theirs, your, yours, whose, and one’s. A pronoun is possessive because it shows ownership. Here are some examples of possessive pronouns in sentences:

*I saw her book on your table.
*His hair is longer than hers.
*My dog is better than their dog.
*The kids are yours, mine, and ours.
*Whose book is on our desk?
*One’s treasure is special.
*The house is theirs and its paint is flaking.

Алина Утрисова

Может притяжательные местоимения?