Петр Нагорнов

какое предложение составлено правильно?

1 He wants to buy pair of glasses. They bought three pairs of trousers. Where is my scissors? I cannot find your scissors.2 He is today at work at the bus station. He is at the bus station at work today. Today he is at work at the bus station. At work he is at the bus station today.3 How good of you to visit your friend! What good of you to visit him! What she runs!4 Whose books are these? Whose are these money? Whose office you have visited? Whose money this is?

Антон

1 They bought three pairs of trousers. I cannot find your scissors. 2 Today he is
at work at the bus station. 3 How good of you to visit your friend! 4 Whose books are these?

Евгений

He wants to buy a pair of glasses.
Where are my scissors? (парные предметы всегда согласуются со сказуемым во мн. ч. )
Whose is this money? (неисчисляемые сущ. всегда согласуются со сказуемым в ед. ч. money - неисчисляемое)
Whose office have you visited? (у вас нарушен порядок слов в предложении)
Whose money is this? (порядок слов нарушен)

под номером 3 какие-то странные предложения: What she runs что вы имели в виду?
Sorry, задание читала плохо, выправила все предложения)))