Мария Vorob'eva

по грамматике текст правильный ?

January 1939. Germany. Breathless country. Death never had so lot of work. Gonna be more work. Mother wheel nine year old Lisel Meminger and her junior brother to adoptive parents under Munich because father is gone - unfamiliar and strange breath of the word "kommunist" carry him, and in mother's eyes girl see fear front the same fate. On the road death visits a boy and first time notice Lisel. So the girl turns on Himmelshtrass - Heaven's street. Whoever invented that title, he has good sence of humor. Not that was nether. No. But that wasn't heaven. "Book thief" - short story, wherein telling about: one girl; different wors; accordionist; different phenetic German; Jew's cockerel; and a lot of theft. That book about power of dreams and ability of the books to bring up a soul. Illustrations by Trydi White.

Василий Пупкин

death had never, mother is wheeling, death notices ...ну и там по тексту еще море.. . эмм.. . электронные переводчики - это весело! whoever....wherein/ wherein....