Евгений Никитин

4.Поставьте вместо точек нежную форму глагола to do(do, does, don’t, doesn’t):

1. Where…Susie live?

2. I’m sorry, I…know the address.

3….you like small children?-Yes, I… .I have two daughters and a son.

4….your mother work?-No, she….She is a housewife.

5. He… a great sportsman, ….. he?

6. She…. Like meat, ….. she?

7. They …. Beautiful….. they?

8. he ….. a teacher…she?

Олег Слуцкий

1. Where does Susie live?
2. I'm sorry, I don't know the address.
3. Do you like small children? Yes, I do. I have two daughters and a son.
4. Does your mother work? No, she doesn't. She is a housewife.
5. He is a great sportsman, isn't he?
6. She doesn't like meat, does she?
7. They are beautiful, aren't they?
8. She is a teacher, isn't she?
Нежнее просто невозможно.

Витя Мантиков

*нужную форму 🙂

1. Where does Susie lives?
2. I'm sorry, I don't know the address.

3. Do you like small children? Yes, I do. I have two daughters and a son.

4. Does your mother works? No, she doesn't. She is a housewife.

5. He is a great sportsman, isn't he?

6. She does likes meat, doesn't she?

7. The are beautiful, aren't they?

8. She is a teacher, isn't she?

Твоё задание подходит только к первым четырём вопросам, с остальными я так как мне казалось правильным потому что я не знаю что именно они хотят там.