Ал
Алсу

Чем отличается past indefinite от present perfect

Постройте предложение того и того типа, потом уже пойму, эх инглиш инглиш

Наталия Ильина

В Past Infefinite должен бьiть момент в прошлом : He was born in 1978; They left 5 minutes ago; , а Present Perfect констатирует факт, проверяется наречием "уже", есть соотв. наречия типа; lately, ever, yet, already; Have you ever visited him? The train has just arrived; John has already done this exercise.