Татьяна Кобелева

Напишите пожалуйста транскрипции на русском, как правильно прочитать на русском)

The early history of legal training in the USA. There had been neither legal profession nor legal education in the colonies of Britain until the 18th century. Before the revolution a certain number of lawyers had received their training in England, in the Inns of Court. Legal education was at a low ebb in the 18th century England. The universities had never taught the law of the land. The medieval system of the inns of court had decayed. The system that now obtains had neither been set up nor there were good models at hand after the revolutions in America to develop its own methods of legal education.

Виталий Скрупскас

Зэ ёли хистори оф легал трэйнинг ин зэ юэсэй. Зэя хэд бин найзэ легал профешн но легал эдьюкейшн ин зэ колонис оф Британ антил зэ эйтинс сэнчери.
Бифо зэ революшн э сётэн набмэр оф лойерс хэд ресивд зэир трэйнинг ин Ингланд ин зэ иннс оф кот. Легал эдьюкейшн вос эт э лоу эбб ин зэ эйтинс сэнчери Ингланд. Зэ юниверситис хэд нэвэ точ зэ ло оф зэ лэнд. Зэ медивал систем оф зэ иннс оф кот хэд декейд. Зэ систем зэт нау обтэйнс хэд найзэ бин сэт ап но зэя вё гуд модэлс эт хэнд афтэ зэ революшнс ин Эмэрика ту девэлоп итс оун методс оф легал эдьюкейшн
ну и дальше по тексту