Светлана Дрогалина

Имеют ли право судьи США официально состоять в политических партиях?

Светлана Макарова

Canon 5: A Judge Should Refrain from Political Activity

(A) General Prohibitions. A judge should not:

(1) act as a leader or hold any office in a political organization;

(2) make speeches for a political organization or candidate, or publicly endorse or oppose a candidate for public office; or

(3) solicit funds for, pay an assessment to, or make a contribution to a political organization or candidate, or attend or purchase a ticket for a dinner or other event sponsored by a political organization or candidate.
https://www.uscourts.gov/judges-judgeships/code-conduct-united-states-judges

Лена Горохова

Нет, не имеют права, это независиые подновластные лица

Света Бабенко

какое отношение к этому имеет "Юридическая Консультация" России?