Аня

Помогите определить, что в этих предложениях подлежащ, а что сказуемое. Работа сделана, нужно лишь проверить

She found this hard to believe (подлеж - she, сказ - found?)
Reading is a way of learning things (подлеж - a way of learning things, сказ - reading?)
To accept this offer is to chance your life (подлеж - to accept this offer, сказ - is to change your life?)
Thirteen is a tricky number (подлеж - a tricky number, сказ - thirteen)
Swimming is my favourite sport (подлеж - sport, is swimming?)

Павел Казанков

The first one is correct.
Reading Is a subject,not predicate! The predicate is "is" I believe.
I don't really know bu I would say that To accept is a subject and "is" is a predicate. But I guess it's wrong.
Thirteen-subject,is-predicate.
Swimming-subject,is-predicate.
The most of the sentences built on SVCs pattern(subject+verb+compliment subject)

Ме
Мехровар

2) Reading - подлеж. , is a way - сказ.
3) To accept - подлеж. , is to change - сказ.
4) Thirteen - подлеж. , is a number - сказ.
5) Swimming - подлеж. , is sport - сказ.

Та
Танечка

She found this hard to believe (подлеж - she, сказ - found?) - пропущено слово was. found this was hard to believe - составное именное сказуемое
Reading is a way of learning things (подлеж - a way of learning things, сказ - reading?) - наоборот. Reading - подлежащее, is a way of....-составное именное сказуемое
To accept this offer is to chance your life (подлеж - to accept this offer, сказ - is to change your life?) - is to change your life - составное именное сказуемое
Thirteen is a tricky number (подлеж - a tricky number, сказ - thirteen) - наоборот, thirteen - подлежащее, is - составное именное сказуемое
Swimming is my favourite sport (подлеж - sport, is swimming?) - swimming - подлежащее, is my favorite sport - составное именное сказуемое.

Дашута Косенкова

Подлежащее:
1.she 2. reading 3. to accept 4. thirteen 5.swimming
Сказуемое:
1. found 2. is 3. is 4 is 5. is