И.
Ирина .

Помогите с английским языком...

Помогите перевести.. . Вопрос жизни и смерти.. . Переводчиком перевести даже не пытайтесь.

Вчера в пещере был найден скелет. Его отослали в лабораторию местного университета. Всю ночь его изучали учёные. Рано утром выяснилось, что был найден скелет пещерного медведя. В настоящее время проводятся анализы. Если будет необходимо, то пригласят учёных других университетов. Говорят, что этот скелет собираются использовать в качестве музейного экспоната, когда исследования будут закончены.

Александр Ткаченко

Хорошо, попытаемся так.

Yesterday a skeleton was found in the cave. It was moved to a lab of regional university. During a whole night it had been investigated by scientists. the morning revealed that it was a skeleton of a cave bear. In a present time analyzes conduct. If it will be necessary the scientists of another universities invite. One may say, that skeleton will be use as a museum exhibit when investigations finish.

Fadeeva Natalia

Yesterday a skeleton was found in the cave. It was moved to a lab of regional university. During a whole night it had been investigated by the scientists. The morning revealed that it was a skeleton of a cave bear. In a present time the investigations are conducted. If it will be necessary the scientists of another universitieswould be invited. It is said, that skeleton will be used as a museum exhibit when investigations are finished.