Константин Андросов

Вставьте определенный или неопределенный артикль, где необходимо

1 This is ...airport. ..airport is beautiful.-2.I can see three ...officers. ..officers are watching passengers. 3. I have ...case. ..case is black. My ...collegue has no ...case. 4. Our ...room is large. 5. We wrote ...business letter yesterday. ..business letter was long. 6. She has two ...daughters and one ...son. Her ...son is ...student. 7. My ...brother’s ...friend has no ...job. 8. This ...car is broken. Give me that... car, please.. 9.' She has ...suitcase. ..suitcase is ...big. 10. I got... letter from my... partner yesterday. ..letter was interesting.

Александр Сизонец

1. the, the
2. ничего, the
3. a, the, ничего, a
4. ничего
5. the, the
6. ничего, ничего, ничего, a
7. ничего, ничего, a
8. ничего, ничего
9. a, the, ничего
10. a, ничего, the.

Удачи! ))))