Танюшка

помогите с английским.. пожалуйста...)

английский:) помогите, пожалуйста, поставить 1 предложение в отрицательную форму, а 2 и 3 в вопросительную,: )

1.The train develops a speed of 130 km/h on some sections.
2. The designers are making different in the construction of the locomotives.
3.Electronics became very important in all branches of industry.

Любовь Горячева

1.Does the train develop a speed of 130 km/h on some sections?
2. Are the designers making different in the construction of the locomotives?
3.Did Electronics become very important in all branches of industry?

Александр Фатюхин

1. The train doesn't develop a speed of 130 km/h on some sections.
2. Are the designers making different in the construction of the locomotives?
3.Did Electronics become very important in all branches of industry?