Клара Мамашева

что добавить в autoexec.bat чтобы при старте windows был включен scroll

Олег Павловский

Просто в registry поправь одно значение .
Series of registry changes to control caps lock, num lock, and scroll lock.

Here is a little guru trick that often gets me brownie points around the office. Using this registry change, it is easy to set the state of the scroll lock, num lock, and caps lock keys upon bootup.

Open the registry and goto:
HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard

Change the value of InitialKeyboardIndicators to whichever state you wish…

0 – Indicators off
1 – Caps Lock on
2 – Num Lock on
3 – Caps Lock on and Num Lock on
4 – Scroll Lock on
5 – Caps Lock on and Scroll Lock on
6 – Num Lock on and Scroll Lock on
7 – Caps Lock on, Num Lock on, and Scroll Lock on

Close regedit…. and reboot.

Of course, you should always backup your registry before playing.