Света Светлана

Упражнение 21. Задайте вопросы, ответами на которые были бы следующие предложения

Задайте вопросы, ответами на которые были бы следующие предложения
1. Yes, they do. The bones form the skeleton of the body. 2. Yes, they did. Naturalists divided all animals into two classes. 3. Yes, they will. The first-year students will study the structure of the human body this year. 4. Yes, they do. The bones of the trunk include the spinal column, the ribs and the breastbone.

АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК!

Роман Гусев

1) Do the bones form the skeleton of the body?
2) Did naturalists divide all animals into two classes?
3) Will the first-year students study the structure of the human body?
4) Do the bones of the trunk include the spinal column, the ribs and the breastbone?