Алёна Свиридова

помогите пожалуйста сделать задания по англ. языку. если можно напишите как читать рус. буквами. завтра экзамен

christopher columbus was born in the seaport town of Genoa in Italy,about the year 1446.When he was only ten years old,columbus went to a famous school nefr Genoa and snudied arithmetic and geography.
Hу was only fourteen years old when he first sailed to the East.After that time he made many voyages before he was able to buy three small ships and sail across the Atlantic Ocean.

Bakhtiyor A.l.

Кристофер Колмуз воз борн ин зе

Аня

Примерно так! Кристофер колумбас вос бён ин зе сияпот таун оф Дженуэ ин итали эбаут зе ер фотин хандрид фоти сикс. вен хи вос онли тен ерсолд колумбас вент вент ту э фэймос скул ния Джену энд снайдид эрифметик энд джеогрэфи. Хи вос онли фотин ерс олд вэн хи фёст сэилд ту зе Ист. Афтэ зет тайм хи мэйд мэни войежис бифо хи вос эйбл то бай сри смолл шипс энд сейл экросс зе Атлантик Оушен.

Valya Kotik

Кристофэ Кэламбас воз бон ин зе сипот таун ов генуэ ин итали, эбоут зи иа фотин фотисикс. Вен хи воз онли тен иарз олд, Коламбас вент ту а феймос скул ниэ генуэ анд стадид аризметик энд джеографи. Хи воз онли фортин иэз олд уэн хи ферст сейлд то зи Ист. Афтер зет тайм хи мейд мени вояджиз бифо хи воз эйбл ту бай сри (МЕЖЗУБНЫЙ ЗВУК) смал шипс энд сейлд экрос зи атлэнтик оушэн.