Виталик Львов

Помогите выполнить задание по англ. языку.

Поставьте предложение в отрицательную форму. К
выделенным словам поставьте специальные вопросы. Переведите предложения:

1. I
am able to prepare the contract in English.

2.
He is allowed to smoke in this
room.

3.
Our company
can easily enter the foreign market.

4.
They have to
transport their products by rail.

5. We had to use licensing because of counterfeiters.

6. The manager will be
able to receive Mr. A. only in the afternoon.

7. You can sell these products in England.

Выделенные слова:
1 the contract
2 in this room
3 Our company
4 They
5 because of counterfeiters
6 to receive
7 in England.

Виктория Квеквескири

1. Я могу подготовить договор на Английском языке. I'm not able to prepare the contract in English.2. Ему можно курить в этой комнате. He is not allowed to smoke in this room,3. Наша компания может легко выйти на иностранный рынок. Our company can't enter the foreign market.4. Им приходится пользоваться железнодорожным транспортом для доставки товара. They don't have to transport their products by rail.5. Из-за фальшивомонетчиков нам пришлось воспользоваться лицензированием. We didn't have to use licensing because there are no counterfeiters.6. Управляющий сможет принять мистера А только после обеда. The manager won't be able to receive Mr. A. in the afternoon.7. Эти товары вы можете продавать в Англии. You can't sell these products in England.Выделенные слова для постановки вопросов я не обнаружила.