Г.
Герой .

Помогите пожалуйста выполнить задания по английскому языку!!!! МОЛЮЮЮ!!!:)

1)Задайте вопросы к выделенным словам.

1. Their new car was bought not LONG AGO and they HAVE ALREADY BROKEN it. ( ВЫделенные слова в первом предложении: LONG AGO и HAVE ALREADY BROKEN)
2. BEING ILL, he had to consult a doctor and to have THE PRESCRIPTION made up. (ВЫделенные слова во втором предложении: BEING ILL и THE PRESCRIPTION )
3. THE SMILING GIRL was standing at the door and watching the man BEING EMBARRASED. (ВЫделенные слова в третьем предложении: THE SMILING GIRL и BEING EMBARRASED
К этим выделенным словам нужно задать вопрос.

2)Перепишите предложения, изменив залог сказуемого. Используйте страдательный залог. Переведите предложения на русский язык.
Пример. My father built this house in 1970. – The house was built in 1970.

1. They have postponed the concert. (The concert were postponed – Концерт был отложен )
2. Somebody is using the computer at the moment (Кто-то использует компьютер в данный момент) .
3. Somebody was recording our conversation. (Кто - то записал наш разговор)
4. They are building a new ring road round the city.(Они строят новую кольцевую дорогу вокруг города)

3)Переведите следующие причастия на английский язык:

читающий - прочитанный пишущий - написанный
посланный - посылающий переводящий - переведенный
купленный - покупающий проданный - продающий

4)Переведите предложения на русский язык. Определите функцию Participle I и Participle II.

1. Our grandfather sometimes went asleep while watching TV. -Наш дедушка иногда спит во время просмотра телевизора.
2. All of you have to translate the given article by tomorrow. -Вы должны перевести данную статью завтра.
3. Being very thirsty, we bought three bottles of juice. -Очень хотелось пить, мы купили три бутылки сока.

5)Замените придаточные предложения причастным оборотом.

1. AS I WAS VERY TIRED, I was in no condition to do anything.
2. What’s the name of the man WHO’s DRIVING THAT BEAUTIFUL CAR?
3.Suddenly they noticed a car WHICH WAS SOLD A WEEK AGO.

Да
Дарья

1.when were they bought their new car?
When have they already broken it?
Who was standing at the door?

2.1. They have postponed the concert(The concert were postponed)
2. Somebody is using the computer at the momen(the computer is used at the moment)
3. Somebody was recording our conversation(our conversation was recorded by somebody)
4. They are building a new ring road round the city.(a new ring roud is beeing built round the city by them)

3.reading-read-writing-written
sended-sending-translating-translated
bought-buying-sold-selling

4)1-participle I 2-participle II 3-participle I

5)beeing very tired, I was in no condition to do anything.
2. What’s the name of the man driving that beautiful car
3.Suddenly they noticed a car which sold a week ago