Лилия

Как по английски будет "на моё имя"

Как по английски будет "на мое имя" (письмо на моё имя, кредит на моё имя и т. д)
in my name или on my name?

если загулить, то многие пишут "in my name" но попадается и "on my name"

"I am a 17 year old minor, and I received a letter in my name, and upon opening it, I found"

"The car is registered in her name and insured in her name with my wife and i as named drivers today the 23/6/12 I received a letter in my name asking for details"

Дмитрий Сложеникин

a letter adressed to me, a loan given to me

Марина

Вообще-то under my name