Юлия Дроздова

Установил игру F1 2012 запускаю игру доходит до меню игры и вылетает. как решить проблему?

На
Наталья

попробуй

1. Go to youe Steam folder\steamapps\your user name\f1 2012\system
There will be files like workerMap.xml, workerMap2core.xml etc.
2. First make a backup of this one, which is related to your CPU's cores (if you have 2 core cpu - backup workerMap2Core.xml, 4 - workerMap4Core.xml)
3. Now edit (open with notepad) the workerMap*Core.xml related to your CPU in f12012\system folder. Delete this entry:

4. Save the file and try to run the game. For me it works,
but then I've got big Lighting problems due to lack of this SH_Lighting.
Everytnig has green reflections, but at least it runs.

Но теперь все блики на болидах зеленого оттенка, из-за чего теряется радость в игре. Изменение настроек видео изображения в опциях игры проблему не решает.
Рад буду совету.