Ольга

определите видовременную форму глаголов This man has not spoken in his defence.

When asked to explain the difference between an ordinary citizen and a lawyer, a well-known barrister explained.
Crime statistics had reflected different kinds of offences.
The police will have investigated the latest robbery by the beginning of the next week.

Nadya F, спасибо пока ждал ответов сам решил. с вашим ответом совпало. ЛО ваш.

Елена Юн

has not spoken-Present Perfect Active
explained-Past Simple Active
had reflected-Past Perfect Active
will have investigated-Future Perfect Active