Техотдел Вчдр-2

помогите определить видовременные формы глагола- сказуемого и указать их инфинитив

1.Edible seeds include cereals ( such as wheat, rice, maize), legumes (such as beans, peas) and nuts.
2.Peter will stay here he will help Ann with her grammar.

3. Many new types of confectionery goods appeared in the 17th century.

4. Bread-makers watch over their bread troughs while their dough rises.

Alexander Safronoff

Ольга правильно определила времена.
Ошибка в написании слова Infinitive (она постоянно пропускает букву "e" ).
Инфинитивы принято писать с частицей "to":
to include, to stay, to help, to appear, to watch, to rise.

Ольга Бравикова

1. include - Present Simple. Infinitiv - include

2. will stay - Future Simple. Infinitiv - stay

will help - Future Simple. Infinitiv - help

3. appeared - Past Simple (ed добавляется к правильному глаголу для образования прошедшей формы глагола) . Infinitiv - appear

4. watch - Present Simple. Infinitiv - watch

rises - Present Simple (s добавляется так как подлежащее выражено 3 л. ед. ч.) . Infinitiv - rise

ДА
Джон Абрахам

актуально ещё