Евгений Крайнов

Выберете правильные ответы.

Выберете слово, наиболее подходящее по смыслу к словам: to study,bright,ro start.
1) to study: a) to stand b) to discuss c) to learn d) to read
2) bright: a) silly b) clever c) slow d)happy
3) to start a) to stop b) to go c) to run d) to begin
Выберете и впишите слово, подходящее по смыслу.
1)Look at our ...There are a lot of new subjects--- a) paper b) uniform c) timetable d) textbook
2)Students like to give ...to their teachers---a) stamps b) timetable c) chocolate d) nicknames
3)How many ...languages do you learn at school?---a) interesting b) foreign c) easy d) heavy
Выберете глагол и впишите в ножной форме.
1)Most British students ...school uniform---a) wear b) wears c) wore
2)How long ...your patry last tomorrow night?---a) does b) did c) will

Владислав Шклярук

1) вариант с
3) вариант d

2) d
3) b

1) wear
2) did