Алексей Тумаков

Как будет по-английски "золотые слова", "хорошо сказано"?

Я, конечно же, имею в виду не дословный перевод, а идиому, если таковая существует, или другую фразу, похожую по смыслу.

Лёха Чухланцев

"gold words", "is well told"

Елена

Well said.

Мария К

Well said!
Hear, hear!
A word of wisdom

Ег
Егор

Well said.
Fig. You said that very well, and I agree. As Sally sat down, Mary complimented her, "Well said, Sally. You made your point very well." John: And I for one will never stand for this kind of encroachment on my rights again! Mary: Well said! Bob: Well said, John! Fred: Yes, well said.

an
anna-semenova

You said it!