Татьяна Кузнецова

кто может написать русскими буквами как читаеться этот текст? пож-та, можно не все

Florence Nightingale
Florence Nightingale got her name from the city of Florence. At that time women didn't work. They served tea and gave parties. Florence didn't like this lifestyle. She was interested in books and medicine and wanted to go to university. At first her family was against it, but after many emotional battles her father agreed. She got a good education in Germany and started to work in a hospital when she came back to England.
March 1854 brought the start of the Crimean War when Britain, France and Turkey declared war on Russia. Florence Nightingale left England and became a nursing administrator of the English General Hospitals in Turkey. She took 38 other nurses with her. Together they went to battlefields and organized hospitals. The wounded soldiers called her an angel because at night she went from one bed to another with a lamp.
Florence Nightingale has stayed in history as "the Lady with the Lamp", the first professional nurse who saved thousands of lives.

Илона G

лучше не париться скачай прогу сократ персональный советую!

Лила Солопова

Флоренс найтингейл
Флоренс найтингейл гат хе найм фром за Сити оф флорэнс. Эт зэт тайм вимэн диднт век. Зэй севд ти Энд гейв патиз. Флоренс диднт Лайк зыс лайфстайл. Щи воз интрэстэд ин букс Энд мЭдсин Энд вонтэд ту го ту юнивесити. Эт фест хе фамилии воз эгейнст ит, бат афтэ мэни имоушнал баттлз хе фазэ эгрид. Щи гот э гуд эдьюкэйшн ин джемани Энд стартэд ту век ин э хоспитал вэн щи кейм Бэк ту ингланд.
Мач эйтин фифти фо брот зэ старт оф зэ краймиэн во вэн Бритэн, франс Энд теки диклэрд во он раша. Флоренс найтингейл лэфт инглэнд Энд бикэйм э несин эдминистрэйтэ оф зи инглищ дженерал хоспиталс ин теки. Щи тук сетиэйт азэ несес виз хе. Тугезэ Зэй вэнт ту баттлфилдс Энд огэнайзд хоспитэлс. Зэ вундэд солджэрс Колд хе Энд эйнджэл бикоз эт найт щи вэнт фром ван Бэд ту эназэ виз лэмп. Флоренс найтингейл Хэз стэйд ин хистори Эз "зэ лэйди виз зэ лэмп", зэ фест профэшнл нес ху стэйд саузэндс ов лайвз.