Александр Жиляев

Скажите, пожалуйста, тут все правильно в переводе?

Each writer dreamed to write for ages, and here turned out at it or not, it becomes clear in the subsequent generations, is written very much and there is no person in a world who would have read them all. Books — it is history and tastes of every era. Some of them hopelessly lost the charm, others — are actual and are read with interest and today. Each writer dreamed to write for ages, got he it or not, it is revealed in subsequent generations.

Каждый писатель мечтал писать на века, а вот получилось у него или нет, станет ясно в последующих поколениях, написано очень много, и нет ни одного человека в мире, кто бы мог читать их все. Книги - это история и вкусы каждой эпохи. Некоторые из них безнадежно утратили очарование, другие - актуальны и читаются с интересом и сегодня. Каждый писатель мечтал писать на века, получил он это или нет, выясняется в последующих поколениях.

Анастасия Сущ

Every writer dreamt to write for centuries to come, and the fact whether he succeeded or not is found out by the next generations. It's written much and there is nobody in the world who has read them all. Books are the history and tastes of every epoch. Some of them hopelessly lost their charm, others are topical and read with interest today as well.

Чу
Чулпан

не - отстойно