Дмитрий Струков

помогите!! ! Напишите 5 предложений по английски про хелуин

Дмитрий Фишер

One of the national festivals of English countries is Halloween. It takes place on October 31 on Allhallow’s Eve. The pumpkin is a symbol of this festival in which offensive face is cut out. A lighted candle is put into the pumpkin. It was considered that pumpkin left about the house on All Saints' Day drove off malignant demons.Children go from house to house, sing songs and try to get sweeties.
Перевод:
Один из национальных праздников в английских странах – это праздник Хэллоуин. Его отмечают 31 октября в канун Дня всех святых. Символом этого праздника является тыква, на которой вырезано устрашающее лицо. Внутрь тыквы помещается зажженная свеча. Дети ходят по домам, поют песни и выпрашивают сладости.