Сергей Я

Заполните пропуски нужной формой глагола to be. Помогите пожалуйста!

He...born in 1985. We...students now. It....an interesting book. These... my pencils. Where... this book? What... their names? Who...he? How... your friend? Tomorrow we... at home.

Евгений Лайнопуло

1. was
2. are
3. is
4. are
5. is
6. are
7. is
8. are
9. were

Сергей

He..was .born in 1985. We.are..students now. It..is..an interesting book. These..are. my pencils. Where..is. this book? What..are. their names? Who..is.he? How..is. your friend? Tomorrow we.will be.. at home.